Számla kiállításával párhuzamosan ne használja az online pénztárgépet!

 

Ha egy adott ügyletről számlát állít ki, akkor az adott tranzakciót párhuzamosan ne üsse be az online pénztárgépbe.

 

Az adott adóalany egy adott ügylet tekintetében vagy a nyugtaadási, vagy a számla kiállítási kötelezettségét teljesítse, de sohasem párhuzamosan mindkettőt.

 

Amennyiben a nyugta kibocsájtását követően a későbbiekben mégis számla kiállítására van szükség, akkor a számla kiállításával együtt a már kipocsájtott nyugta az online pénztárgépen sztornírozandó. Amennyiben a pénztárgépe megfelelő, új szoftverrel rendelkezik ne használja a „Pénztárgép napi bevételének módosító tételei” nyomtatványt, hanem a pénztárgép menüjéből elérhető sztornó és/vagy visszáru funkciót használja. Azzal kapcsolatban, hogy pénztárgépe rendelkezik ezen funkicóval további információt a pénztárgép szervizétől kaphat.

 

A pénztároló eszköz tartalmának egyeznie kell a napi nyitó összeggel és a bizonylatolt tételek összegével. A napi kasszanyitáskor fontos, hogy pontosan rögzítsük az induló pénzkészletet. A nap folyamán megengedett a kasszából pénzt kivenni vagy betenni, de ilyen esetekben mindig ki kell állítani egy kifizetési vagy befizetési bizonylatot.

 

Az előzőek alapján, amennyiben számlát bocsájt ki és ez által nem használja a pénztárgépét, ügyeljen arra, hogy a pénztárgép saját kasszájának /pénztáróló eszközének/ tartalma meg kell egyezzen a pénztárgépben nyilvántartott összeggel.

 

A fentiekből adódóan, a kiállított számlák ellenértékét rögzíteni kell a pénztárgépben pénzmozgás, pénz be funkcióval, a sztornó számlát pénz ki funkcióval, nyilván elegendő pénzeszközt kell tartalmaznia a kasszának a kifizetés teljesítéséhez. Ebben az esetben nem szükséges két kasszát /pénztároló eszközt/ használnia. Esetleg külön – külön kasszát /pénztároló eszközt/ kell használni a számlázáshoz és az online pénztárgéphez. A lényeg, hogy semmiképpen nem teheti be sem a kiállított számla ellenértékét, sem más pénzeszközt az online pénztárgép kasszájába bizonylatolás nélkül. Az online pénztárgéphez kapcsolódó kassza, pénztároló eszköz tartalmának meg kell egyeznie a pénztárgép által nyilvántartott összeggel.

 

Információink szerint 2020 év elején még nem von maga után szankciókat a számla és nyugta adás párhuzamos használata

 

Ezen problémák a POS terminált használó ügyfeleket nem érinti. Megfontolhatja, hogy számlázó program vásárlása helyett a jövőben POS terminált használ.

 

2020 július 1 -től megváltozik a számla jelentési kötelezettség. Ez azt jelenti, hogy onnantól az összes, belföldi adóalanyok közötti ügyletről adatot kell szolgáltatni, függetlenül az áfa összegétől. A NAV így már képes lehet áfabevallás-tervezetet készíteni az adóalanyok számára. Ettől az időpontól kezdődően mind az olnine pénztárgépek, mind a számlázó rendszerek párhuzamosan szolgáltatnak adatot a NAV számára, tehát ezen rendszerek párhuzamos használata duplikált adatküldéshez vezet. Nem tartjuk lehetségesnek ezen időpont után a duplikált adatrögzítés gyakorlatának fenntartását.

 

Ezen az oldalon további tájékoztatást fogunk adni.

 

Amennyiben most tervezi számlázó program vásárlását, vegye figyelembe a fentieket, a részletek felől érdeklődjön könyvelőjénél, pénzügyi tanácsadójánál.

 

További nagyon hasznos információk online pénztárgép használók számára.

 

Kapcsolódó jogszabályok:

48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet

A számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai 2019

 

További szolgáltatásaink